1144635
Hans J Wegner
(1914-2007)
Hans j wegner, två windsor-stolar, fritz hansen, danmark, 1940-50-tal.

HANS J WEGNER, två Windsor-stolar, Fritz Hansen, Danmark, 1940-50-tal.

Bok, sitthöjd 44, höjd 83 cm.

Smärre slitage. Avvikande patina.

Dansk Kunst Håndværk 1949, sid 149.
Christian Holmsted Olesen, Wegner bare én god stol (2014), sid 102.

Övrigt

Modellen formgiven år 1949.

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)703 92 88 60

Utropspris
10 000 SEK