1144639
Hans J Wegner
(1914-2007)
Hans j wegner, "hjerte- set", matbord med sex stolar, fritz hansen, danmark 1950-tal.

HANS J WEGNER, "Hjerte- set", matbord med sex stolar, Fritz Hansen, Danmark 1950-tal.

Teak och ek, bord med rund skiva, diameter 120 cm, höjd 71 cm, två stolar märkta FH DANMARK, stolen höjd 73 cm, sitthöjd 44 cm.

Smärre repor. Stolar med delvis genomslipat fanér.

Övrigt

Modell 4602 och 4103 formgivna år 1952.

Eva Seeman
Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 31

Utropspris
40 000 SEK