1144643
Hans J Wegner
(1914-2007)
Hans j wegner & bØrge mogensen, stol, fritz hansen, danmark 1940-50-tal.

HANS J WEGNER & BØRGE MOGENSEN, stol, Fritz Hansen, Danmark 1940-50-tal.

Stomme i bok, snörsits, sitthöjd 44 cm, höjd 77 cm.

Smärre slitage.

Furnitureindex / Fritz Hansen Archive

Övrigt

Modellen formgiven år 1947.

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)703 92 88 60

Utropspris
2 000 SEK