1144644
Hans J Wegner
(1914-2007)
Hans j wegner, "kinastolen", "fh1783", fritz hansen, danmark 1940-50-tal.

HANS J WEGNER, "Kinastolen", "FH1783", Fritz Hansen, Danmark 1940-50-tal.

Betsad bok och snörsits, sitthöjd 42 cm, höjd 80 cm.

Ny snörsits, smärre slitage.

Övrigt

Modellen formgiven år 1945.

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)703 92 88 60

Utropspris
6 000 SEK