1144655
Hans J Wegner
(1914-2007)
Hans j wegner, stol, "gitter", johannes hansen, danmark 1940-tal.

HANS J WEGNER, stol, "Gitter", Johannes Hansen, Danmark 1940-tal.

Bok och svart läder, sitthöjd 45 cm, höjd 86 cm.

Senare läder, smärre slitage.

Grete Jalk [red.] "40 Years of Danish Furniture Design", vol. 2, sid 168-169.
Johan Møller Nielsen, "Wegner en dansk Møbelkunstner", 1965, sid 29.

Övrigt

Modellen formgiven år 1942.

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)703 92 88 60

Utropspris
6 000 SEK