1144662
Hans J Wegner
(1914-2007)
Hans j wegner, fällstolar, ett par, johannes hansen, danmark 1960-tal.

HANS J WEGNER, fällstolar, ett par, Johannes Hansen, Danmark 1960-tal.

Stommar i ek, sitthöjd 37 cm, höjd 71 cm.

Slitage.

Grete Jalk [red.]: "40 Years of Danish Furniture Design", vol 4, sid 194-195.

Övrigt

Modellen formgiven år 1962.

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)703 92 88 60

Utropspris
25 000 SEK