1144665
Hans J Wegner
(1914-2007)
Hans j wegner, fällstol, prototyp för johannes hansen, danmark 1960-tal.

HANS J WEGNER, fällstol, prototyp för Johannes Hansen, Danmark 1960-tal.

Stomme i stålrör, sits i canvas, seat height 39 cm, height 71 cm.

Slitage.

Placering: Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - H65

C. H. Olesen, Wegner: Just One Good Chair, 2014, sid 198.

Övrigt

Modellen formgiven år 1966.

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)703 92 88 60

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Utropspris
20 000 SEK