1144666
Hans J Wegner
(1914-2007)
Hans j wegner, karmstol, "the chair" modell "jh501" johannes hansen, danmark, 1950-tal.

HANS J WEGNER, karmstol, "The Chair" modell "JH501" Johannes Hansen, Danmark, 1950-tal.

Teak och rotting, brännstämplad, sitthöjd 44 cm, höjd 77 cm.

Renoverad, senare rotting.

Grete Jalk [red.], "40 Years of Danish Furniture Design", Vol. 3, sid 98-101 och sid 140-142.
Noritsugu Oda, "Danish Chairs", 1999, sid 108-109.
Johan Møller Nielsen, "Wegner en dansk Møbelkunstner", 1965, sid 44-45.

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)703 92 88 60

Utropspris
15 000 SEK