Prenumerera på vårt nyhetsbrev

1144673
Hans J Wegner
(1914-2007)
Hans j wegner, "magasin du nord", karmstol för johannes hansen, danmark 1950-tal.

HANS J WEGNER, "Magasin du Nord", karmstol för Johannes Hansen, Danmark 1950-tal.

Stomme i ek, armlän i teak, sits och rygg klädda i cognacsfärgat läder, sitthöjd 46 cm, höjd 85 cm.

Skoblock från Magasin du Nord medföljer.

Slitage. Lädret med fläckar och ytliga repor.

Proveniens

Magasin du Nord, Danmark.

Övrigt

Hans J. Wegner designed this chair for the shoe department at Magasin du Nord, the most famous department store in Denamrk. The chair was made by Johannes Hansen and designed only for the Magasin du Nord in a limited number.

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)703 92 88 60

Utropspris
6 000 SEK