1144683
Hans J Wegner
(1914-2007)
Hans j wegner & bØrge mogensen, bokhyllor 1 par, johannes hansen, danmark, 1940-tal.

HANS J WEGNER & BØRGE MOGENSEN, bokhyllor 1 par, Johannes Hansen, Danmark, 1940-tal.

Ek, höjd 195 cm, bredd 90 cm vardera.

Slitage, bakstycket med borrade hål.

Proveniens

Inköpt på The Cabinet Maker's Guild, 1945.

Grete Jalk [red.]: "40 Years of Danish Furniture Design", vol. 2, sid 260-261.

Övrigt

Modellen formgiven år 1945.

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)703 92 88 60

Utropspris
20 000 SEK