1144737
Hans J Wegner
(1914-2007)
Hans j wegner, stol, modell "jh 701", johannes hansen, danmark, 1960-70-tal.

HANS J WEGNER, stol, modell "JH 701", Johannes Hansen, Danmark, 1960-70-tal.

Stålrör, sits i läder, ryggstöd i ljust träslag med inslag av wengé, sitthöjd 44 cm, höjd 71 cm.

Smärre slitage och fläckar.

Grete Jalk [red.], "40 Years of Danish Furniture Design", 1987, vol. 4, sid. 300-303.
Noritsugu Oda, "Danish Chairs", 1999, sid 120.

Övrigt

Modellen formgiven år 1965.

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)703 92 88 60

Utropspris
8 000 SEK