1144744
Hans J Wegner
(1914-2007)
Hans j wegner, fåtölj, med fotpall, "ge 440" utställningsexemplar för getama, danmark 1968-69.

HANS J WEGNER, fåtölj, med fotpall, "GE 440" utställningsexemplar för Getama, Danmark 1968-69.

Stomme i rödlackerat stålrör och bok på hjul, lösa sitsar och ryggar i textil, sitthöjd 38 cm, bredd 93 cm, höjd 83 cm.

Sitsen saknar bärande gummiband under den lösa kudden, kudde saknas till fotpallen, slitage.

Proveniens

Former employee at Getama, responsible for the exhibitions.

Övrigt

Modellen visades på en utställning 1968-69 på Bellahøj, den kom aldrig i produktion.

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)703 92 88 60

Utropspris
15 000 SEK