1144746
Hans J Wegner
(1914-2007)
Hans j wegner, fåtölj, prototyp av modell "ge501", getama, danmark, 1970-tal.

HANS J WEGNER, fåtölj, prototyp av modell "GE501", Getama, Danmark, 1970-tal.

Ben i mahogny, sits klädd i beige textil, sitthöjd 38 cm, höjd 81 cm.

Slitage.

Proveniens

Inköpt av tidigare ägare direkt från Getama ca år 1970.

Mobilia no. 143, June 1967.

Övrigt

Modell "GE501" formgiven år 1967.

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)703 92 88 60

Utropspris
25 000 SEK