1144748
Hans J Wegner
(1914-2007)
Hans j wegner, soffbord, för "h55", utställningsexemplar, modell "at9" andreas tuck, 1955.

HANS J WEGNER, soffbord, för "H55", utställningsexemplar, modell "AT9" Andreas Tuck, 1955.

Benställning av svartlackerade stålrör, träfötter, rektangulär skiva av ek med rundade hörn, 150 x 59,5 cm, höjd 53,5 cm.

Slitage.

Placering: Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - H53
Proveniens

Tidigare medarbetare och utställningsansvarig vid Andreas Tuck.

Bordet visades som en del av ett möblemang på H55, Helsingborg 1955.

Övrigt

Utställningsexemplar, kom aldrig i produktion.

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 19

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Utropspris
18 000 SEK