1144751
Hans J Wegner
(1914-2007)
Hans j wegner, karmstol "Åget", modell "ch-34", carl hansen & søn, danmark 1960-tal.

HANS J WEGNER, karmstol "Åget", modell "CH-34", Carl Hansen & Søn, Danmark 1960-tal.

Ek och svart läder, brännmärkt och märkt med Danish Furniture maker's Control, sitthöjd 45 cm, höjd 73 cm.

Smärre slitage.

Mobilia No. 47-48, June-July 1959, sid 15-25. Dansk Kunsthåndværk, No. 6, 1959, sid 117-125.

Övrigt

Modellen formgiven år 1959.

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)703 92 88 60

Utropspris
8 000 SEK