1144754
Hans J Wegner
(1914-2007)
Hans j wegner, fåtölj, "ge375" getama, danmark, 1970-tal.

HANS J WEGNER, fåtölj, "GE375" Getama, Danmark, 1970-tal.

Stomme i ek, ryggen flätad med flagglina, sits rygg och nackstöd klädda i grå textil, etikettmärkt, sitthöjd 40 cm, höjd 95 cm.

Omklädd, smärre slitage.

Övrigt

Modellen formgiven år 1969.
Det finns två olika varianter av modell Ge 375, den ena har flagglina i rygg.

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)703 92 88 60

Utropspris
8 000 SEK