1144759
Hans J Wegner
(1914-2007)
Hans j wegner, bokhyllor, tre sektioner, "ry8" ry møbler, danmark 1950-tal.

HANS J WEGNER, bokhyllor, tre sektioner, "RY8" Ry Møbler, Danmark 1950-tal.

Ek, några delar stämplade RY möbler och daterade 1953, vardera sektion höjd 72 + 109 cm (total höjd 181 cm), bredd 100 cm, djup 49 cm (övre delar 33 cm).

Smärre slitage.

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 19

Utropspris
20 000 SEK