1144784
Hans J Wegner
(1914-2007)
Hans j wegner, brickbord, "ge 453", getama, danmark 1970-tal.

HANS J WEGNER, brickbord, "GE 453", Getama, Danmark 1970-tal.

Stålrör och vändbar skiva i svart och vit formica med kantlist i ek med wenge detalj, höjd 33 cm, diameter 62 cm.

Smärre slitage.

Design from Scandinavia no. 5, ill. sid 108

Övrigt

Modellen formgiven år 1970.

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)703 92 88 60

Utropspris
5 000 SEK