1144791
Hans J Wegner
(1914-2007)
Hans j wegner, karmstol, "ap 52", ap stolen, danmark 1960-70-tal.

HANS J WEGNER, karmstol, "AP 52", AP Stolen, Danmark 1960-70-tal.

Stomme i stålrör, sits klädd i svart läderimitation, armstöd i palisander, brickmärkt Danish Furnituremaker's Control, sitthöjd 46 cm, höjd 83 cm.

Smärre slitage.

Johan Møller Nielsen, "Wegner en dansk Møbelkunstner", 1965, sid 113.

Övrigt

Stolen är tillverkad av spillmaterial från produktionen vid AP-stolen.

Om Cites

CITES-intyg medföljer

Läs mer om CITES-bestämmelser här

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)703 92 88 60

Utropspris
8 000 SEK