1144801
Hans J Wegner
(1914-2007)
Hans j wegner, fällstolar 4 st, modell "pp 90", "havestolen", p.p møbler, danmark 1970-tal.

HANS J WEGNER, fällstolar 4 st, modell "PP 90", "Havestolen", P.P møbler, Danmark 1970-tal.

Bok, armlän i läder, sitthöjd 43 cm, höjd 87 cm.

Slitage.

Övrigt

Modellen formgiven år 1976.

From 1976 – 1982, PP Møbler produced the folding chair PP90 in a limited number.

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)703 92 88 60

Utropspris
15 000 SEK