1144808
Hans J Wegner
(1914-2007)
Hans j wegner, taklampa, louis poulsen, danmark 1960-70-tal.

HANS J WEGNER, taklampa, Louis Poulsen, Danmark 1960-70-tal.

Vitlackerad plåtskärm, ståldetaljer, höj- och sänkbar, etikettmärkt, diameter 52 cm, höjd utan sladd 32 cm.

Smärre slitage.

Övrigt

Modellen formgiven år 1962.

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)703 92 88 60

Utropspris
3 000 SEK