1162263
Hans J Wegner
(1914-2007)
Hans j wegner, karmstolar 1 par, modell "jh 472", johannes hansen, danmark 1980-tal.

HANS J WEGNER, karmstolar 1 par, modell "JH 472", Johannes Hansen, Danmark 1980-tal.

Stomme i ek med detaljer i teak, sits i orange textil, brickmärkta Johannes Hansen, sitthöjd 46 cm, höjd 85 cm.

Smärre slitage.

Övrigt

Modellen presenterades på Möbelmässan i Stockholm år 1981.

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)703 92 88 60

Utropspris
6 000 SEK