1162648
Hans J Wegner
(1914-2007)
Hans j wegner,  fåtölj, med fotpall, "ge 440", utställningsexemplar för getama, danmark 1968-69.

HANS J WEGNER, fåtölj, med fotpall, "GE 440", utställningsexemplar för Getama, Danmark 1968-69.

Stomme i vitlackerat stålrör och bok på hjul, lösa sitsar och ryggar i grön textil, märkt med etikett och brännmärkt, sitthöjd 38 cm, bredd 75 cm, höjd 83 cm.

Sitsen saknar bärande gummiband under den lösa kudden, slitage.

Proveniens

Former employee at Getama, responsible for the exhibitions.

Övrigt

Modellen visades på utställning 1968-69 på Bellahøj, och kom aldrig i produktion.

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)703 92 88 60

Utropspris
15 000 SEK