1165408
Hans J Wegner
(1914-2007)
Hans j wegner, "the chair", jh 503, johannes hansen,  danmark 1950-tal.

HANS J WEGNER, "The Chair", JH 503, Johannes Hansen, Danmark 1950-tal.

Teak och ek, sits klädd i svart skinn, stämpelmärkt undertill. Sitthöjd ca 45 cm, höjd 77 cm.

Smärre slitage.

Övrigt

Modellen formgiven år 1949.

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 19

Utropspris
15 000 SEK