1165413
Hans J Wegner
(1914-2007)
Hans j wegner, "kohornsstolen /cowhorn chair", jh 505, johannes hansen, danmark 1950-60-tal.

HANS J WEGNER, "Kohornsstolen /Cowhorn chair", JH 505, Johannes Hansen, Danmark 1950-60-tal.

Teak och ek, sits av flätad rotting. Sitthöjd ca 43 cm, höjd 74 cm.

Smärre slitage, senare rotting.

Johan Møller Nielson, "Wegner en Dansk Møbelkunstner", Köpenhamn 1965, sid 76.
Grete Jalk (red), "Dansk Møbelkunst gennem 40 aar", vol III: 1947-1956, Köpenhamn 1987, sid 213.
Jens Bernsen, "Hans J Wegner: om Design", utställningskatalog, Dansk Design Center, Köpenhamn 1995, sid 75.
Christian Holmsted Olesen, "Wegner: just one good chair", Design Museum Danmark, Köpenhamn 2014, sid 136.

Övrigt

Modellen formgiven år 1952 och resultatet av en väl avvägd form där de korta armlänen, kohornen, är avsedda att dels kunna ge armarna vila, dels att de inte skall hindra att stolen lätt skall kunna gå att skjuta intill matbordet.

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 19

Utropspris
30 000 SEK