1133094
BYRÅ, tillskriven Anders Hallmén (mästare i Stockholm 1755-1787), gustaviansk, 1770/80-tal.
80 tal
80 tal
80 tal
80 tal
80 tal
80 tal
80 tal
80 tal
80 tal
80 tal

Fanerad med flertal träslag såsom jakaranda, rosenträ, björk, lönn och mahogny. Beslag av förgylld mässing. Fem lådor. Inläggningar av blomsterbuketter och bladslingor, fronten med blomsterurna i medaljong, skivan med medaljong med trofé i form av pilkoger, pilbåge och jakthorn. Längd 120, bredd 54, höjd 87 cm. Medföljer intyg av Torsten Sylvén från 1998. Nyckel finns.

Något mastungen, benens förkroppade avslutningar senare. Fanerlagningar.

Bukowskis auktion december 2016, auktion 597, katalognummer 18, jämför gustaviansk byrå signerad av Anders Hallmén. Auktionens byrå och den signerade byrån har samma typ av sirlig blomsterslinga på hörnen.

Övrigt

Anders Hallmén gesällvandrade under tio år i Tyskland, Frankrike och England. Hans intarsiamotiv av bland annat blomsterbuketter och troféer i medaljongform visar starka internationella influenser.

Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37

Telefontid: Mån - Fre 9-13

Slutpris
26 509
2 474
2 739
Utropspris
25 000 SEK
Budhistorik (17 bud)
23 jul 19:14
26 509 SEK
23 jul 19:12
25 509 SEK
23 jul 19:12
25 000 SEK
23 jul 19:10
23 504 SEK
23 jul 19:09
22 504 SEK