1163826
Helene Schjerfbeck
(1862-1946)
Helene schjerfbeck, teckning, ej signerad, utförd troligen kring 1878 1881

HELENE SCHJERFBECK, teckning, ej signerad, utförd troligen kring 1878-1881.

Studieskiss av sittande kvinna. Bladstorlek 12 x 8,5 cm.

Ej examinerad ur ram. Gulnad. Mindre pappersdefekt övrekant (ur skissblock).

Proveniens

Intygad av intendent Leena Ahtola-Moorhouse, Ateneum. den 23 Mars, 1998.

Alexander Robertson
Alexander Robertson
+46 (0)709 17 99 95

Telefontid: Mån - Fre 9-13

Slutpris
47 000
4 381
4 863
Utropspris
6 000 SEK
Budhistorik (65 bud)
16
24 jul 21:11
47 000 SEK
10
24 jul 21:11
45 500 SEK
10
24 jul 21:07
43 250 SEK
12
24 jul 20:54
41 250 SEK
10
24 jul 20:54
40 500 SEK