1165811
BALJFÅTÖLJ, sengustaviansk stil, 1920-tal.
BaljfÅtÖlj, sengustaviansk stil, 1920 tal

Målad baljfåtölj med skuren dekor och fast stoppad sits och rygg. Signerad med plakett Axel Johansson möbelverkstäder Falun samt daterad "30 IX 26". Sitthöjd ca 48, höjd 86 cm.

Slitage. Repor. Märken. Färgbortfall. Fläckar.

Rikard Klev
Rikard Klev
Värderare / Specialist modern konst
+46 (0)739 40 08 14

Telefontid: Mån - Fre 9-13

Slutpris
1 100
103
114
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (2 bud)
25 jul 21:42
1 100 SEK
20 jul 13:56
1 000 SEK