1167598
MATTA, Keshan, ca 227 x 142 cm, signerad Kashan - Shadi/Keshan Shadsar.
Keshan shadsar
Keshan shadsar
Keshan shadsar
Keshan shadsar
Keshan shadsar

Röd spegel med polykrom medaljong och hörnornament. Mörkblå huvudbård med palmetter, blommor och arabeskrankor.

Obetydligt slitage, något smutsig, fläckar. Långsidorna med obetydliga trampveck.

Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 12

Telefontid: Mån - Fre 9-13

Slutpris
2 755
257
285
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (11 bud)
7 aug 16:25
2 755 SEK
7 aug 16:25
2 555 SEK
7 aug 15:45
2 400 SEK
7 aug 2:26
2 200 SEK
7 aug 2:26
2 008 SEK