Prenumerera på vårt nyhetsbrev

1161793
Josef Frank
(1885-1967)
Josef frank, soffa, modell 703, firma svenskt tenn, provenins estrid ericson, tolvekarna, tyresö.

JOSEF FRANK, soffa, modell 703, Firma Svenskt Tenn, provenins Estrid Ericson, Tolvekarna, Tyresö.

Tresitssoffa. Helstoppad med tygklädsel. Lösa sittdynor och resårsits. Kulfötter av bok. Längd 190, djup 90, höjd 80, sitthöjd 45 cm.

Slitage. Skador. Fläckar. Märken.

Proveniens

Estrid Ericson, från Tolvekarna på Tyresö, därefter i arv inom familjen.

Estrid Estrid Ericson, "Orkidé i vinterlandet", Carlssons 1989, jfr bilder från vardagsrummet, sid 110-111, denna är sannolikt en av de två avbildade sofforna.

Johanna Graflund
Johanna Graflund
Värderare, biträdande klockspecialist
+46(0)704-557104

Slutpris
24 000
2 287
2 479
Utropspris
6 000 SEK
Budhistorik (43 bud)
11
29 jun 2019 16:40
24 000 SEK
14
29 jun 2019 16:40
23 000 SEK
11
29 jun 2019 16:39
22 000 SEK
14
29 jun 2019 16:38
21 000 SEK
11
29 jun 2019 16:38
20 200 SEK