1163709
Rörstrand
Servisdelar, 48 delar, flintgods och porslin, "ostindia", rörstand

SERVISDELAR, 48 delar, flintgods och porslin, "Ostindia", Rörstand.

Tryckt blomsterdekor i blått. Bestående av:
12 mattallrikar, diameter 24-25 cm. (en med nagg och krackelyr,
12 förrättstallrikar, diameter ca 21 cm (två med missfärgningar och krackelyr, en med nagg, en med nagg och missfärgningar).
6 skålfat i porslin, diameter ca 20,5 cm.
12 assietter, diameter ca 18-18,5 cm.
En såsbåt, längd 18 cm.
1 serveringsfat, längd 27,6 cm (en med nagg).
1 par serveringsfat, längd 24 cm (en med nagg).
1 kanna, höjd 15 cm.
1 serveringsskålfat, längd 23,5 cm.

Slitage, smärre nagg, smärre missfärgningar och smärre krackelyr.

Alexandra Xu
Alexandra Xu
+46 (0)739 40 08 18

Slutpris
3 600
337
372
Utropspris
4 000 SEK
Budhistorik (9 bud)
3 jul 17:08
3 600 SEK
8
3 jul 15:17
3 400 SEK
1 jul 21:58
3 200 SEK
29 jun 18:11
3 000 SEK
29 jun 11:14
2 000 SEK