1164195
Gunnar Asplund
(1885-1940)
40 tal
40 tal
40 tal
40 tal
40 tal

GUNNAR ASPLUND, stolar 10 st, för Gemla, 1930/40-tal

Bestad bok med snörsits, flertalet märkta med metallbricka "GEMLA DIÖ Gemla Fabrikers A.B. DIÖ", sitthöjd ca 45, höjd ca 86 cm

Bruksslitage. Repor. Märken.

Övrigt

Modellen visades på Stockholmsutställningen 1930 i hallen för seriemöbler. Modellen, som även fanns som gung- och karmstol, ingick i en större möbelkollektion med ca 60 nummer som ritats av Gunnar Asplund, Uno Åhrén m fl för Gemla till Stockholmsutställningen 1930.

Patrik Ljungcrantz
Patrik Ljungcrantz
+46 (0)767 81 06 13

Slutpris
8 200
767
848
Utropspris
10 000 SEK
Budhistorik (4 bud)
21 jun 15:46
8 200 SEK
20 jun 14:18
8 000 SEK
20 jun 10:26
3 203 SEK
17 jun 17:30
3 003 SEK