1165378
Bruno Mathsson
(1907-1988)
Bruno mathsson, fåtöljer ett par "pernilla" för dux, 1900 talets andra hälft

BRUNO MATHSSON, fåtöljer ett par "Pernilla" för DUX, 1900-talets andra hälft.

Stomme av böjträ, sits och rygg med kanvas, lösa djuphäftade dynor klädda med brunt skinn, sitthöjd ca 42, total höjd ca 99 cm

Åldersrelaterat slitage. Repor. Fläckar. Märken.

Ellinor Bylander
Ellinor Bylander
Värderare. Tjänstledig.

Slutpris
4 000
374
414
Utropspris
6 000 SEK
Budhistorik (3 bud)
27 jun 14:06
4 000 SEK
26 jun 12:37
600 SEK
21 jun 20:32
500 SEK