1165968
Ulla Procopé
(1921-1968)
Ulla procopÉ, mat  och kaffeservis, 85 delar, "valencia", finland, arabia

ULLA PROCOPÉ, mat- och kaffeservis, 85 delar, "Valencia", Finland, Arabia.

Bestående av:
12 mattallrikar, diameter 26 cm.
12 sopptallrikar, diameter 23 cm.
12 förrättstallrikar, diameter 19,5 cm.
12 assietter, diameter 17,5 cm.
1 skål, diameter 22 cm.
2 mindre skålar, diameter 18 cm.
1 terrin med lock, längd 22,5 cm.
1 fat på fot, längd 29 cm.

6 moccakoppar med fat, diameter på fat 11,5 cm (en kopp med spricka samt ett fat med nagg).
12 kaffekoppar med fat, diameter på fat 13 cm.
12 tekoppar med fat, diameter på fat 15 cm (2 fat med nagg, en med krackelyr, en kopp med nagg).
1 gräddkanna.
1 mindre skål på fot.

Slitage, smuts, missfärgningar, fåtal med nagg och en med spricka samt krackelyr.

Alexandra Xu
Alexandra Xu
+46 (0)739 40 08 18

Telefontid: Mån - Fre 9-13

Slutpris
13 100
1 223
1 354
Utropspris
15 000 SEK
Budhistorik (17 bud)
23 jul 15:14
13 100 SEK
10
23 jul 15:14
12 600 SEK
9
23 jul 15:13
12 100 SEK
23 jul 15:13
11 600 SEK
10
23 jul 15:12
11 100 SEK