1167666
FAT, SÅSSNIPA, KRUKA samt SKÅL, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Fat, sÅssnipa, kruka samt skÅl, porslin. qingdynastin, 1800-tal.

Dekor i underglasyrblått, bestående av:
Såssnipa, tidigt 1800-tal, med motiv av flodlandskap, längd 17,5 cm (lagning vid mynning, glasyrnagg, troligen vrakgods).
En kruka, ståendes på fyra fötter, med motiv av landskap, längd 15,5 cm.
En skål, med motiv av flodlandskap, diameter 15 cm.
Ett fat, i famille rosefärger, kanton, med motiv av fåglar, växter och insekter, längd 27 cm (nagg).

Slitage, såsbåt med kantlagning. Smärre nagg, bränningssmistor och bränningssprickor.

Alexandra Xu
Alexandra Xu
+46 (0)739 40 08 18

Slutpris
3 086
290
322
Utropspris
1 500 SEK
Budhistorik (27 bud)
3 aug 17:47
3 086 SEK
3 aug 17:47
2 888 SEK
3 aug 17:45
2 845 SEK
3 aug 17:45
2 645 SEK
3 aug 17:45
2 644 SEK