Inred sommarhuset

Få ditt sommarhus att kännas som hemma

Visar föremål 1 – 100 av 1024
KISTA, barock, daterad 1777.

KISTA, barock, daterad 1777.

Ek, beslag och handtag av smide och daterad 1777 på fronten. Invändigt med läddika. Längd ca 126, bredd ca 61, höjd ca 73 cm.

Slutpris 2 025 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, silke Ghom sannolikt, signerad ca 89 x 60 cm.

Slutpris 2 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
GEORGES BRAQUE, efter, färgakvatint, ca 1950, signerad med blyerts 198/300.

"Poissons", plåtstorlek 34,5 x 45 cm.

Slutpris 4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
CARL FAGERLUND, bordslampor, ett par, Orrefors.

Signerade Orrefors 1323. Höjd med montering 37 cm.

Slutpris 3 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SÄNGBORD, ett par, jugend, 1900-talets början.

Lös skiva av marmor. Betsat lövträ. En låda, tidningshylla samt dörr med bakomliggande förvaring. Bredd 38. Djup 38. Höjd 74 cm.

Slutpris 5 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FOLKE OHLSSON, soffa, "USA 75" för Dux.

Tresitssoffa. Stomme av teak. Lösa sitt- och ryggplymåer med tygklädsel. Resårsits. Sitthöjd 43 cm. Längd 190 cm.

Slutpris 7 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
FOLKE OHLSSON, fåtöljer, ett par, "USA-75", Dux.

Stomme av teak. Lösa, textilklädda plymåer i sits och rygg. Sitthöjd ca 43, höjd 79, bredd 74, djup 75 cm.

Slutpris 17 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
SKÅP, allmoge, 1800-tal.

SKÅP, allmoge, 1800-tal.

Stomme i trä. Front med dörr. Bemålad. Längd 120 cm. Djup 46 cm. Höjd 185 cm. Nyckel finns.

Slutpris 4 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GUNNAR ASPLUND, stolar 10 st, för Gemla, 1930/40-tal.

Bestad bok med snörsits, flertalet märkta med metallbricka "GEMLA DIÖ Gemla Fabrikers A.B. DIÖ", sitthöjd ca 45, höjd ca 86 cm

Slutpris 8 200 SEK
Utropspris
10 000 SEK
AB STILARMATUR, golvlampa, modell 186, Tranås, 1950-tal.

Bas i metall. Skärm i textil. Höjd 105 cm.

Utropspris
2 500 SEK
ARNE NORELL, fåtöljer, ett par, "Sirocco", 1960-tal.

Palisander. Rygg, undersits, armstöd och lös stoppad dyna klädda i brungrönt läder.

Slutpris 14 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
ARNE ÖDBERG, olja på pannå, signerad med monogram. Daterad -54 a tergo.

"XXVI". 27 x 22 cm.

Slutpris 2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TAKLYKTA, sk Bellmanslykta, 1900-talets slut.

Stomme av mässing. Fasettslipat glas. 8 st ljuspunkter. Höjd 68 cm, diameter 53 cm.

Slutpris 3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
PABLO PICASSO, efter, pochoir, numrerad 240/500.

"Lola, Soeur de L'artiste" ur "Les bleus de Barcelone", utgiven 1963 av Au Vent d'Arles, tryckt av Daniel Jacomet. 42 x 28,5 cm.

Slutpris 3 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
MATTA, orientalisk, 302 x 245 cm.

Slutpris 20 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
MATTA, "Skissmattan", flossa, ca 159,5 x 101,5 cm, signerad MMF.

(Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1925. Tillverkad före 1942. (Ovanlig)

Slutpris 11 100 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SKÄNK, 1700-tal.

SKÄNK, 1700-tal.

Skänken har en dörr med skuren dekor framför hyllinredning, samt upptill ett tråg. Bredd 89, djup 58, höjd 99 cm.

Slutpris 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
MOGENS KOCH, fällstolar, ett par, "MK16", Interna Danmark, 1900-talets andra hälft.

Kanvas och bok. Hopfällbara, Sitthöjd 40. Bredd 54. Djup 50. Höjd 87 cm.

Slutpris 5 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SKÄNK, Jugend, tidigt 1900-tal.

Målad skänk med parrdörrar och bakomliggande hyllor. Två lådor. Metallbeslag. Bredd 141, djup 51, höjd 100 cm.

Slutpris 4 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BYRÅ, gustaviansk stil, 1900-tal.

Målad byrå med tre lådor. Bredd 86, djup 48, höjd 87 cm.

Slutpris 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, blombord med belysning, Markaryd, 1960-/70-tal.

Stomme av mässing. Svärtade ben av metall. Ställbar belysning. 42 x 42 cm, höjd exklusive lampa 48 cm. Höjd inklusive lampa ca 90 cm.

Slutpris 2 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKÅP, Sverige, 1960-tal.

SKÅP, Sverige, 1960-tal.

Skåp av teak och teakfaner. Fyra skåp med hyllinredning samt två lådor. Bredd 113, djup 42, höjd 147 cm. Nyckel finns.

Slutpris 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK

Slutpris 2 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ILMARI TAPIOVAARA, stolar 4 st, "Fanett", Edsbyverken.

Fanettstolar av Ilmari Tapiovaara. Målade. Stomme med spjälad genombruten rygg. Formpressad sits. Sitthöjd ca 43 cm.

Slutpris 2 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PIERRE FORSSELL, vägglampetter, 4 st, mässing, "Reflex", Skultuna.

Höjd 38,5 cm.

Slutpris 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ALVAR AALTO, 2 st bord samt 1 pall, Artek, 1900-talets slut.

Björk, samt vitlackerade bordsskivor. Minsta bordet: längd 43 (53), bredd 34, höjd 49 cm. Större bordet längd 58 (68), bredd 34, höjd 58 cm.

Slutpris 3 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM, MATTA, "Ryttmästarens matta", flossa, ca 308,5 x 230,5 cm, signerad MMF.

Tillverkad före 1942. Mönstret komponerades till Domkapitlet i Lund. Ett exemplar komponerades 1937 till Svensk Hemslöjd. (Ovanlig).

Slutpris 16 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
JOSEF FRANK, stolar, 4 st modell 970, Svenskt Tenn.

Mahogny. Stoppad sits med klädsel. Sitthöjd 44 cm.

Slutpris 10 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
DAGBÄDD, 1900-talets andra hälft.

Rotting. Lös plymå. Längd 195, bredd 86, höjd 45 cm.

Slutpris 4 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HANS J WEGNER, fåtölj "GE-240"/"Cigarren", Danmark.

Stomme i ek och teak. Lösa dynor klädda i svart läder, sitthöjd 38 cm, total höjd 74 cm.

Slutpris 13 001 SEK
Utropspris
5 000 SEK

Stomme i teak. Lösa dynor klädda i svart läder, sitthöjd 38 cm, total höjd 74 cm.

Slutpris 10 901 SEK
Utropspris
5 000 SEK
KLAFFBORD, 1800-talets slut.

KLAFFBORD, 1800-talets slut.

Målat bord med två klaffar. Längd 105, bredd 107, höjd 77 cm.

Slutpris 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
JOSEF FRANK. Golvlampa, typ 2148. Firma Svenskt Tenn.

Märkt "Svenskt Tenn Typ 2148" under foten. Mässing. Höjd med skärm 154 cm.

Slutpris 3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KARMSTOLAR, ett par, Ligna, 1900-talets andra hälft.

Böjträ i bok. Rund rottingsits. Sitthöjd c:a 46 cm. Höjd till karmar c:a 70 cm.

Slutpris 2 808 SEK
Utropspris
2 500 SEK
CARL MALMSTEN, FÅTÖLJ, "Husmor".

Blå klädsel, plakettmärkt.

Utropspris
3 000 SEK
LJUSSTAKAR 4 st snarlika senbarock 1700-tal.

Mässing, höjd ca 12,5-14,5 cm

Slutpris 2 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BRUNO MATHSSON, FÅTÖLJ "Eva",Firma Karl Mathsson, Värnamo.

Stomme av bok och med sits och rygg av flätad sadeljord. Sitthöjd 37 cm.

Slutpris 2 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
STOLAR, 8 st, troligen Sven Markelius, 1900-talets mitt.

Björkfanér, formpressad sits, kopplade ben, stapelbara.

Slutpris 550 SEK
Utropspris
2 000 SEK
CARL MALMSTEN, sängbord, ett par, "Birgitta", Åfors Möbelfabrik.

Vitmålade. Skivor med delvis upphöjda kanter. En låda samt ett underliggande hyllplan vardera. Längd 41, bredd 56, höjd 61 cm.

Slutpris 2 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KOFFERT, omkring 2000.

KOFFERT, omkring 2000.

Kvadratisk. Klädd i skinn. Lock. Handtag på sidorna. Längd 48 cm. Bredd 43 cm. Höjd 57 cm. Nyckel finns.

Slutpris 3 650 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BYRÅ, 1800-talets andra hälft.

Målad. Fyra st lådor. Beslag av mässing. Skuren och svarvad dekor. Bredd 107 cm, djup 56 cm, höjd 99 cm.

Slutpris 2 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JOSEF FRANK, bordslampa, modell 1819, tillverkad av Reijmyre för Firma Svenskt Tenn, modellen formgiven 1934.

Fot av glas med innefattade luftbubblor. Skärm av textil. Höjd ca 36 cm.

Slutpris 3 510 SEK
Utropspris
3 000 SEK

Fyra Fanettstolar av Ilmari Tapiovaara. Stolarna har målad stomme med spjälad genombruten rygg. Formpressad sits av teak. Sitthöjd ca 43 cm.

Slutpris 3 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HANS J WEGNER, stolar, 3 st, "Hjertestolen", Fritz Hansen, Danmark.

Bok och teak. På tre ben. Etikettmärkta. Sitthöjd ca 43, höjd 72 cm vardera.

Slutpris 7 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
TRÅGSOFFA, Gustaviansk, 1700-talets slut.

Målad soffa med svarvade kannelerade ben, sitsen med uppfällbart lock och underliggande förvaring. Lösa stoppade dynor. Längd 247, bredd 72, sitthöjd ca 60, höjd 81 cm.

Slutpris 9 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
BERTIL VALLIEN, väggljusstake, Boda Smide, 1960-tal.

Väggkandelaber för fyra ljus av smidesjärn. Bredd 51, höjd 23 cm.

Slutpris 1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
UNO & ÖSTEN KRISTIANSSON, vägglampa, Luxus, 1950/60-tal.

Vägglampa med fäste av teak och kupa av opalglas. Höjd kupa 20 cm.

Slutpris 4 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
DALAHÄSTAR, 2 st, 1900-talets första hälft.

Målade i polykroma färger. Höjd 13,5 resp 18 cm.

Utropspris
3 000 SEK
ALVAR AALTO, bord samt 4 stolar modell 69, Artek, 1900-talets slut.

Björk. Bord med vit laminatskiva. Längd 100 cm, bredd 60 cm, höjd 71 cm. Sitthöjd 43 cm.

Slutpris 4 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
ALVAR AALTO, Matgrupp, 6 delar, Artek, 1900-talets slut.

Två bord i modell 95, med ben av björk och skiva klädd med laminat. Bredd 120. Djup 60. Höjd 71 cm. Fyra pallar, modell 60, med olika sitsar, sitthöjd ca 44, diameter 34 cm.

Slutpris 6 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
BORDSLAMPA, 1940-tal.

BORDSLAMPA, 1940-tal.

Fot av mässing; stam i trä, delvis lindad med mässingstråd. Skärm av mässingsplåt. Diameter ca 36. Höjd ca 44 cm.

Slutpris 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
NANNY STILL, GLASSERVISDELAR, 9 st, "Neptuna" Riihimäen Lasi 1964-65.

Grönt, lätt räfflat glas. Tillbringarens höjd 25 cm, 6 st dricksglas, höjd 15 cm, burkens höjd 10 cm, och vasens 23,5 cm.

Slutpris 200 EUR
Utropspris
300 EUR
MATTA, Marocko, 138 x 100 cm.

MATTA, Marocko, 138 x 100 cm.

Slutpris 1 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KARIN MOBRING, karmstolar ett par, "Amiral", IKEA.

Ett par "Amiral" karmstolar av Karin Mobring med kromad stomme och sits och rygg av cognacsfärgat skinn. Sitthöjd 44, bredd 54 cm

Utropspris
6 000 SEK
KUDDFODRAL, 6 st, Kelim, ca 45 x 45.

Slutpris 2 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATBORD, tre delar, 1800-tal.

MATBORD, tre delar, 1800-tal.

Bestående av ett par så kallade månbord samt ett slagbord. Längd ca (68+44+68+60+60) totalt ca 300, bredd 117, höjd 75 cm.

Slutpris 7 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
BYRÅ, Amsterdamskolan, Holland, 1920-tal.

Fanerad med ek. Nedtill med skåpsdörrar och bakomliggande hyllplan samt lådor. Mitt del med glas. Bredd 135, djup 45, höjd 104 cm. Nyckel finns.

Slutpris 3 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MATTA/TEXTIL, antik, Verneh, Kaukasus, 163x271 cm.

Slutpris 310 EUR
Utropspris
300 EUR
SÄNGBORD, ett par, jugend.

SÄNGBORD, ett par, jugend.

Stomme i trä. Fanerad i olika träslag samt intarsia dekor. Infälld stenskiva. Front med låda samt dörr. Längd 42 cm. Djup 33 cm. Höjd 82 cm.

Slutpris 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LARS LERIN, olja på pannå, signerad.

"Underfjället". 16x22 cm

Slutpris 14 000 SEK
Utropspris
18 000 SEK
JEAN COCTEAU, färglitografisk affisch, 1957, tryckt av Mourlot, Paris.

"Villefranche sur mer - Chapelle St Pierre". I: 75 x 52 cm.

Slutpris 4 601 SEK
Utropspris
8 000 SEK
JOSEF FRANK, klaffbord, modell 1333, Firma Svenskt Tenn.

Ett sidobord i mahogny från Josef Frank, Firma Svenskt Tenn. Svängd form, svarvade ben. Kopplad benställning. Längd 80 (127 cm), bredd 40 cm, höjd 56 cm.

Slutpris 6 350 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ARTHUR ANDERSSON, vaser, 6 stycken, stengods, Wallåkra, signerade. 1950 / 60-tal.

Glaserade vaser. Höjd 11, 12, 12,5, 17, 18 och 37 cm.

Slutpris 3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ROBERTO MATTA, akvatintetsningar, 2 st, signerade och numrerade 61/85, 64/85.

Utan titel. P. 42 x 32, 43,5 x 33,5 cm.

Slutpris 4 989 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, taklampa, Markaryd, 1960-70-tal.

Koppar med lackerad insida, diameter 38, höjd 34 cm.

Slutpris 1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SKÅP, möjligen Tyskland / Österrike, 1700-talets andra hälft.

Målat skåp med figurscener på dörrarna. Underliggande låda. Bredd 146, djup 65, höjd 206 cm.

Slutpris 5 900 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BOCKBORD, modern tillverkning.

Målat bockbord, längd 330, bredd 72, höjd 77 cm.

Slutpris 3 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SOFFA, gustaviansk, 1800-talets början.

Målad, skuren dekor. Fast stoppad rygg, lösa plymåer i sits. Längd 280 cm.

Slutpris 4 600 SEK
Utropspris
6 000 SEK
JOSEF FRANK, golvlampor, ett par, modell 1842, Firma Svenskt Tenn.

Mässing. Skärm i textil. Höj- och sänkbar. Höjd 100 – 150 cm.

Slutpris 13 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
HATTHYLLA, 1900-talets mitt.

HATTHYLLA, 1900-talets mitt.

Kromad metall, hylla samt knoppar, vinkelbar spegel. Längd 62, djup 18, höjd 37 cm.

Slutpris 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JOSEF EKBERG, vas, stengods, sgrafitto, Gustavsberg, signerad och daterad 1919.

Dekor av bladverk i två blå toner. Höjd 26 cm.

Slutpris 3 975 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ANNA-LISA THOMSON, vaser, 3 st lergods, "Paprika", Uppsala Ekeby, 1900-talets andra hälft.

Vitglaserad reliefdekor av bladverk. Höjd 35,5, 37,5 och 40 cm

Slutpris 5 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
RECTA, fickur, 51 mm.

RECTA, fickur, 51 mm.

14K guld, ankargång, chatelaine med detaljer av guld, fickuret totalvikt 89 g, box.

Slutpris 5 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ANNA-LISA THOMSON, vas, lergods, "Paprika", Uppsala Ekeby, 1900-talets andra hälft.

Vitglaserad reliefdekor av bladverk. Höjd 52 cm.

Slutpris 2 700 SEK
Utropspris
2 500 SEK
HANS J. WEGNER, soffbord "CH 008", Carl Hansen.

Ett svartlackerat CH 0008 soffbord från Hans J Wegner. Diameter 78, höjd 48 cm.

Slutpris 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ALVAR AALTO, pallar, 5 st, "E60", 1900-talets slut.

Rund form med tre ben. Skiktlimmad björk. Höjd 44 cm.

Slutpris 4 522 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BRUNO MATHSSON, fåtölj med fotpall, "Pernilla", Dux.

Fåtölj och fotpall med stomme av bok och rygg och sits av canvas. Dynor med häftad skinnklädsel. Märkta Bruno Mahsson by Dux. Sitthöjd 39, höjd 96 cm.

Slutpris 4 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
ALF SVENSSON, sideboard, Bjästa Snickerifabrik, 1960-tal.

Ek. Dörrspeglar av flätad rotting. Dörrpar med bakomliggande hyllinredning. Bredd 120. Djup 45. Höjd 72 cm. Nyckel finns.

Slutpris 17 100 SEK
Utropspris
5 000 SEK
GALLERIMATTA, Kelim, ca 285 x 77 cm.

Slutpris 2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BEVERLOO CORNEILLE, färglitografi, signerad, numrerad 44/250 och daterad 95.

"Le Masque". Blindstämpel Edition GKM Sweden. Bladstorlek 31.5 x 43.5 cm

Slutpris 1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GUNNAR NYLUND, bordslampa, chamotterat stengods. Rörstrand.

Turkos glasyr, höjd med montering 40,5 cm.

Slutpris 3 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ISHINK/CHAMPAGNEKYLARE, tenn, CG Hallberg, 1933.

Reliefdekor av skepp. Med hänklar. Höjd 17, diameter 22 cm.

Slutpris 2 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BYRÅ, 1930-tal.

BYRÅ, 1930-tal.

Fanerad med bland annat alm och palisander. Intarsiadekor. Tre lådor. Bredd 100, djup 42.5, höjd 65 cm. Nyckel finns.

Slutpris 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKRIVBORD, Jugend, tidigt 1900-tal.

Målat skrivbord med fem lådor och beslag av mässing. Längd 119, bredd 58, höjd 77 cm. Nyckel finns.

Slutpris 1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SIGNE PERSSON-MELIN, tre kannor, stämpelsignerade, 1900-talets andra hälft.

Delvis glaserade. Höjd 12,5-17 cm.

Slutpris 1 601 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKÅP, E. Pettersson Gefle, 1930-tal.

Betsad björk och almfaner, dekor av intarsia. Tre dörrar med bakomliggande hyllplan. En nedfällbar lucka med bakomliggande skrivinredning. Märkt med plakett "E. Pettersson Gefle, Möbleringsaffär". Bredd 139. Djup 47. Höjd 119,5 cm.

Slutpris 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FRANCISCO BORÈS, färglitografi, signerad i trycket, ur Verve 27/28, 1953.

"La femme en bleu". Tryckt av Mourlot, 1952. Bildstorlek 35 x 25,5 cm.

Slutpris 1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BENGT LANDIN, färglitografi, signerad Bengt Landin och numrerad 48/190 med blyerts.

Motiv med fisk. Färglitografi signerad Bengt Landin och numrerad 48/190 med blyerts. 54 x 77 cm.

Slutpris 2 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BENGT LINDSTRÖM, färglitografi, signerad.

"Vindpusten". Bladstorlek 77 x 55 cm.

Slutpris 827 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SPEGEL, Swedish Modern, Glas&Trä, Hovmantorp, daterad 1957.

Spegel med mjukt rundad ram av mahogny. Spegeln är tillverkad av Glas&Trä i Hovmantorp 1957. Spegelns baksida etikettmärkt "G&T" och daterad 1957 med stämpel. 59,5 x 48,5 cm.

Slutpris 2 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BYRÅ, 1930-tal.

BYRÅ, 1930-tal.

Betsad björk. Intarsiadekor. Bredd 111, djup 47.5, höjd 76 cm. Nyckel finns.

Slutpris 1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
INGER PERSSON, bordslampor, ett par, stengods, Rörstrand.

Glaserade. Höjd 43 cm.

Slutpris 9 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BRUNO MATHSSON, fåtöljer ett par "Pernilla" för DUX, 1900-talets andra hälft.

Stomme av böjträ, sits och rygg med kanvas, lösa djuphäftade dynor klädda med brunt skinn, sitthöjd ca 42, total höjd ca 99 cm

Slutpris 4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
BROBERG & RIDDERSTRÅLE, sideboard,  "Tati", Asplund, 2000-tal.

Stomme av vitlackderad metll. Skiva av ek. Längd 120, bredd 40, höjd 72 cm.

Slutpris 6 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
JOSEF FRANK, golvlampa, modell G2326, Firma Svenskt Tenn.

Golvlampa av Josef Frank, Firma Svenskt Tenn. Mässing, på tredelad fot. Höj- och sänkbar. Höjd inkl skärm ca 120- 173 cm.

Slutpris 5 200 SEK
Utropspris
3 500 SEK
BRUNO MATHSSON, 2 st fåtöljer, "Pernilla" DUX.

Stomme i böjträ. Sitthöjd ca 44 cm.

Slutpris 4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
KORGSTOLAR, ett par, sekelskiftet 1900 / 1900-talets början.

Stomme i trä, med flätning. Sitthöjd 46 cm, höjd ca 123 cm.

Slutpris 6 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SOFFBORD, 1960-70-tal.

SOFFBORD, 1960-70-tal.

Riopalisander. Höjd 51 cm, 149 x 55 cm

Slutpris 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BÖCKER, 3 vol Osvald Sirén, "Gamla Stockholmshus" samt "Nickodemus Tessin dy:s studieresor.

Halvfranska band med guldsnitt. PA Norstedt & söners förlag, Stockholm 1912 numrerad upplaga 39/420 samt PA Norstedt & Söners förlag Stockholm 1914 numrerad upplaga 48/400.

Slutpris 1 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK