Skandinaviskt svalt

SOFFBORD, 1900-talets andra hälft.
Slutpris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LOVE ARBÈN, skrivbord, "ARTUR", SA Möbler, 2015.
Slutpris
1 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
KAIN TAPPER, teckning, signerad och daterad -82.
Slutpris
220 EUR
Utropspris
400 EUR
GOLVLAMPA, Art Déco, 1920-30-tal.
Slutpris
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BRUNO FATTORINI, soffa, "Edgar", MDF Italia.
Slutpris
9 600 SEK
Utropspris
12 000 SEK
VAS, glas, Loetz-typ, 1900-talets början.
Slutpris
2 099 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATTA, Marocko, ca 305 x 220 cm.
Utropspris
12 000 SEK
GOLVLAMPA, Bergboms, 1900-talets andra hälft.
Slutpris
950 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SOFFBORD, Jason, Danmark, 1900-talets andra hälft.
Slutpris
3 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GOLVLAMPA, Öia, 1900-talets andra hälft.
Slutpris
3 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPA, glas, Swedish Modern, 1900-talets mitt.
Slutpris
8 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BERTIL BERNTSSON, olja på duk, signerad.
Slutpris
5 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
STOLAR, 4 stycken, 1900-talets andra hälft.
Slutpris
2 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MATTA, Keshan, ca 268 x 348 cm.
Slutpris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SPEGEL, 1960-70-tal.
Slutpris
1 900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TEXTIL, broderat siden. Qingdynastin, 1800-tal.
Slutpris
700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VÄGGLAMPOR, ett par, Orrefors, 1900-talets mitt.
Slutpris
2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GOLVLAMPA / SOFFBORD, Foscarini, Italien, 2000-tal.
Slutpris
2 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FÅTÖLJER, 2 stycken, "Åke", IKEA, 1950-tal.
Slutpris
30 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
MATBORD, 1900-talets mitt.
Slutpris
4 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
RÖKELSEKAR Kina sen Qingdynasti (1644-1912) porslin.
Slutpris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TAKLAMPOR, ett par, 1900-talets andra hälft.
Slutpris
4 010 SEK
Utropspris
1 500 SEK
STOLAR, ett par, 1940-/50-tal.
Slutpris
900 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SOFFBORD 1960/70-tal Citesintyg.
Slutpris
4 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, Kelim, ca 295 x 194 cm.
Slutpris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
JOHANNES ANDERSEN, soffbord, 1950/60-tal.
Slutpris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATBORD, 1900-talets slut.
Slutpris
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GOLVLAMPA, funkis / art deco, 1930-tal.
Slutpris
3 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TAKLAMPA, fem-armad med glasskärmar. 1950-tal.
Slutpris
7 650 SEK
Utropspris
3 000 SEK
EINAR BÄCKSTRÖM, bordslampa, modell '5013'.
Slutpris
9 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, Kosta Elarmatur, 1960-tal.
Slutpris
2 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, bomull, Zilo, ca 392 x 256 cm.
Slutpris
9 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
BOCKBORD, allmoge, 1800-tal.
Slutpris
5 650 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ALBERT JOHANSSON, olja på pannå, signerad.
Slutpris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
PIEDESTAL, 1900-talets andra hälft.
Slutpris
2 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, Kelim, ca 288 x 208 cm.
Slutpris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Slutpris
700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KANNA, sterlingsilver, Cohr, Danmark. Vikt 600 gram.
Slutpris
3 656 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ALVAR AALTO, taklampa, modell A 333 Valaistustyö.
Slutpris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
VÄGGLAMPOR, ett par 1930-tal.
Slutpris
4 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
VÄGGLAMPOR, ett par, 1930-tal.
Slutpris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
STOLAR 2 st samt KARMSTOLAR 2 st 1900-tal.
Slutpris
2 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SOFFBORD, troligen 1970-tal.
Slutpris
2 225 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SIGVARD BERNADOTTE, nysilver, 28 st, punschbägare.
Slutpris
1 950 SEK
Utropspris
2 500 SEK