1146524
Aimo Okkolin
(1917-1982)
Aimo okkolin, skål, "smörboll", signerad aimo okkolin, riihimäen lasi oy 1974.

AIMO OKKOLIN, skål, "Smörboll", signerad Aimo Okkolin, Riihimäen lasi Oy 1974.

Gul (cerium) fasettslipad kristall. Diameter 18 cm.

Helhetsintrycket är gott.

Proveniens

Glasblåsare Waldemar Bruun.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Specialist design
+358 (0)40 1284 977

Slutpris
520
5 540
576
Utropspris
500 EUR
Budhistorik (10 bud)
25 aug 18:50
520 EUR
25 aug 18:50
500 EUR
25 aug 18:32
460 EUR
25 aug 10:33
440 EUR
22 aug 10:27
420 EUR