1161427
Henry B. Goodwin
(1878-1931)
Henry b. goodwin, två fotogravyrer ur boken vårt vackra stockholm signerad i negativet.

HENRY B. GOODWIN, två fotogravyrer ur boken Vårt vackra Stockholm signerad i negativet.

"Anglais hörn 1918" och Stockholms ström 1919.
21 x 16 cm.
Fotogravyrer ur Henry B. Goodwins bok "Vårt vackra Stockholm" utgiven 1920. Varje bild är "en från Goodwins omarbetade negativ framställd originalkopia i fotogravyr etsat och tryckt av Vecko-Journalens fotogravyranstalt Stockholm". Upplaga 200 ex. Utgiven av Bröderna Lagerström Boktryckare. Oramad.

mjuka hörn. Kantskador. Pappersnötning.

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)8 614 08 57

Slutpris
2 200
203
224
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (3 bud)
25 aug 21:33
2 200 SEK
23 aug 8:34
2 000 SEK
17 aug 8:47
1 000 SEK