Contemporary Online

Välkommen till Contemporary Online!

Detta är en specialauktion med svensk och internationell samtida konst, omsorgsfullt utvalt av Bukowskis specialister. Auktionen är ett komplement till vår stora slagauktion i november och kan fungera som ett första steg in i konstsamlandet. Den samtida konsten rör sig mellan flera olika tekniker och material och vi är på denna temaauktion särskilt stolta över att kunna erbjuda en extra fin avdelning med grafik och fotografi. Bland höjdpunkterna finns fem serigrafier från Andy Warhols "Flower"-serie samt verk av Takashi Murakami och Tracey Emin. Bland de drygt 50 konstverken finns även fina fotografier av bl.a. Christer Strömholm, Anders Petersen och Norman Seeff. Om du är på jakt efter samtida måleri så kanske verk av Patrik Andiné, Willem Andersson eller Sigrid Sandström kan locka till budgivning.

41 föremål
JAN HÅFSTRÖM, signerad Jan Håfström och daterad 1978.
Slutpris
14 400 SEK
Utropspris
18 000 SEK
TAKASHI MURAKAMI, offset, sign och numr 26/300.
Slutpris
25 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
NORMAN SEEFF, silvergelatin fotografi, signerat a tergo.
Slutpris
36 900 SEK
Utropspris
10 000 SEK
LENA CRONQVIST, teckning signerad och daterad 91.
Slutpris
4 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
PÅL SVENSSON, skulptur signerad och daterad 91.
Slutpris
11 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
ANNA FINNEY, olja på duk, signerad och daterad 1997 a tergo.
Slutpris
7 100 SEK
Utropspris
8 000 SEK
ANNA BJERGER, Utan titel, akvarell.
Slutpris
7 600 SEK
Utropspris
6 000 SEK
LG LUNDBERG, olja på duk signerad och daterad 1976.
Slutpris
9 300 SEK
Utropspris
10 000 SEK
KATARINA LÖNNBY, blandteknik signerad och daterad 02.
Slutpris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK