1163946
Harry Booström
(1917-1996)
Harry boostrÖm, olja på pannå, signerad  booström och daterad  53

HARRY BOOSTRÖM, olja på pannå, signerad Booström och daterad -53

"Nr 16/Mural I". 121 x 89 cm.

Ytsmuts.

Proveniens

William och Maud Appelquist, Gotland.
Galerie Bel'Art, Stockholm.
Privat samling, Stockholm.

Norrköpings Konstmuseum, "Harry Booström – Avantgardist och konkretist", 21 mars – 14 juni, 2015.

Norrköpings Konstmuseum, "Harry Booström – Avantgardist och konkretist", avbildad utställningskatalog sid. 4.

Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Värderare klassiskt konst 1800/1900-tal
+46 (0)739 40 08 16

Slutpris
15 500
1 449
1 603
Utropspris
30 000 SEK
Budhistorik (4 bud)
25 aug 20:46
15 500 SEK
19 aug 15:19
15 000 SEK
18 aug 11:46
8 000 SEK
16 aug 12:18
7 500 SEK