Fyra pionjärer – konkretister och avantgardister

46 föremål
BENGT ORUP, monotyp, unikt exemplar, signerad.
Slutpris
1 750 SEK
Utropspris
3 000 SEK
OLLE BONNIÉR, akvarell, signerad och daterad -52.
Slutpris
1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
OLLE BONNIÉR, tusch, signerad och daterad 16.6-57.
Slutpris
850 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BERTIL ÖHLUND, olja på duk, signerad och daterad 58.
Slutpris
4 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Slutpris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Slutpris
1 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
OLLE BONNIÉR, gouache, signerad och daterad -60-61.
Slutpris
1 700 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Slutpris
2 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BERTIL ÖHLUND, olja på duk, signerad och daterad -59.
Slutpris
3 700 SEK
Utropspris
6 000 SEK
BERTIL ÖHLUND, olja på duk, signerad och daterad -57.
Slutpris
6 302 SEK
Utropspris
7 000 SEK
OLLE BONNIÉR, tusch, signerad och daterad 17.6-57.
Slutpris
700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
HARRY BOOSTRÖM, olja på pannå, daterad -55.
Slutpris
36 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
Slutpris
1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Slutpris
15 100 SEK
Utropspris
15 000 SEK
OLLE BONNIÉR, gouache, signerad och daterad -57.
Slutpris
1 900 SEK
Utropspris
2 500 SEK
OLLE BONNIÉR, tusch, signerad och daterad -57.
Slutpris
1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BERTIL ÖHLUND, gouache på papper, signerad.
Slutpris
4 300 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BERTIL ÖHLUND, akvarell på papper, signerad.
Slutpris
850 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Slutpris
2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
OLLE BONNIÉR, gouache på papper, signerad och daterad -46.
Slutpris
4 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
OLLE BONNIÉR, tusch, signerad och daterad -60.
Slutpris
1 100 SEK
Utropspris
2 500 SEK
OLLE BONNIÉR, tusch, signerad och daterad 19.10-57.
Slutpris
2 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BERTIL ÖHLUND, tusch på papper, signerad och daterad 1956.
Slutpris
3 850 SEK
Utropspris
2 000 SEK
OLLE BONNIÉR, akvarell, signerad och daterad 8.6.-57.
Slutpris
4 700 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Slutpris
1 850 SEK
Utropspris
3 000 SEK
OLLE BONNIÉR, akvarell, signerad och daterad 28.5-57.
Slutpris
11 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BENGT ORUP, gouache, signerad och daterad -53.
Slutpris
3 700 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BENGT ORUP, gouache på papper, signerad och daterad 53.
Slutpris
11 100 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BERTIL ÖHLUND, gouache, signerad.
Slutpris
3 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK