Fyra pionjärer – konkretister och avantgardister

Bengt Orup (1916-1996), Olle Bonniér (1925-2016), Harry Booström (1917-1996) samt Bertil Öhlund (1923-2003) var alla fyra avantgardister och pionjärer under sin tid verksamma inom det konkreta fältet.

Med konkret konst menas abstrakt, icke figurativ konst av geometrisk karaktär. Den konkreta konsten är fri från olika föreställningar med symboliska beståndsdelar och utgörs av geometriska former som fängslar betraktaren i sin direkthet. Konstnärerna Otto G. Carlsund (1897 – 1948) och Theo van Doesburg, (1883 - 1931) myntade begreppet år 1930 när konstnärsgruppen Art Concret skapades och ett manifest betitlat ”Art Concrets manifest” upprättades. Begreppet populariserades av konstnärerna Josef Albers och Max Bill som bland annat organiserade den första internationella utställningen med konkret konst på Kunsthalle i Basel år 1944.

Bengt Orup (1916-1996) var en konstnär som verkade brett – allt ifrån monumentalskulptur till glas, där hans serie ”Strikt” har blivit en svensk formklassiker. Sin utbildning fick han i Stockholm på Otte Skölds målarskola och han fortsatte studierna i Paris vid akademierna Grande Chaumièr och Colarossi. Redan så tidigt som 1946 kom den konkreta konsten att ta plats hos Orup och den följde honom livet ut, oavsett i vilket material han arbetade.

Olle Bonniérs (1925-2016) konstnärskap spänner över en stor del av 1900-talet och har i sin helhet kretsat kring det non-figurativa. Privat var musiken ett betydande inslag och även hans måleri utfördes med känsla för rytm och takter – då i färg. Tillsammans med Harry Boström ingick Bonniér i sammanslutningen 1947 års män (med Randi Fisher, Lennart Rodhe, Karl-Axel Pehrson, Pierre Olofsson, Olle Gill, Lage Lindell, Armand Rossander och Uno Vallman samt skulptörerna Liss Eriksson och Knut Erik Lindberg) vilka kom att bli den konkreta konstens förgrundsgestalter i svensk konsthistoria.

Harry Booström studerade för b.la. Isaac Grünewald och som årsbarn till 1947-män anslöt han sig tidigt till konkretisterna. Inspirationen till sina konkreta kompositioner kom framför allt från naturen. I en elegant färgskala med varma och kalla toner ställda mot varandra skapade han dynamiska bilder med rytm, energi och rörelse. Booström var medlem i den internationella Groupe Espace som verkade för en funktionell samverkan mellan måleri, skulptur och arkitektur med utgångspunkt i den nonfigurativa konsten.

Bertil Öhlund (1923-2003) studerade precis som Bengt Orup vid Otte Skölds målarskola och spenderade en stor del av sitt liv utomlands runt om i Europa. Runt 1950 var han även elev vid André Lhotes målarskola där han kom i kontakt med den plangeometriska konsten och Lhotes inflytande kom att bli viktigt för den unge Öhlund vars konst kretsar kring det nonfigurativa och abstrakta, med en iögonfallande stark palett.

46 föremål
HARRY BOOSTRÖM, olja på pannå, daterad -55.
Slutpris
36 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
BERTIL ÖHLUND, olja på duk, signerad och daterad -59.
Slutpris
15 100 SEK
Utropspris
15 000 SEK
BENGT ORUP, gouache på papper, signerad och daterad 53.
Slutpris
11 100 SEK
Utropspris
5 000 SEK
OLLE BONNIÉR, akvarell, signerad och daterad 28.5-57.
Slutpris
11 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BERTIL ÖHLUND, olja på duk, signerad och daterad -57.
Slutpris
6 302 SEK
Utropspris
7 000 SEK
BERTIL ÖHLUND, olja på duk, signerad och daterad 58.
Slutpris
4 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
OLLE BONNIÉR, akvarell, signerad och daterad 8.6.-57.
Slutpris
4 700 SEK
Utropspris
5 000 SEK
OLLE BONNIÉR, gouache på papper, signerad och daterad -46.
Slutpris
4 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BERTIL ÖHLUND, gouache på papper, signerad.
Slutpris
4 300 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BERTIL ÖHLUND, tusch på papper, signerad och daterad 1956.
Slutpris
3 850 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BENGT ORUP, gouache, signerad och daterad -53.
Slutpris
3 700 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Slutpris
3 700 SEK
Utropspris
6 000 SEK
BERTIL ÖHLUND, gouache, signerad.
Slutpris
3 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
OLLE BONNIÉR, tusch, signerad och daterad 19.10-57.
Slutpris
2 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
OLLE BONNIÉR, gouache, signerad och daterad -60-61.
Slutpris
2 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
OLLE BONNIÉR, tusch, signerad och daterad 16.6-57.
Slutpris
2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BENGT ORUP, monotyp, unikt exemplar, signerad.
Slutpris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Slutpris
1 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
OLLE BONNIÉR, gouache, signerad och daterad -57.
Slutpris
1 900 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Slutpris
1 850 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Slutpris
1 750 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Slutpris
1 700 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Slutpris
1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
OLLE BONNIÉR, akvarell, signerad och daterad -52.
Slutpris
1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
OLLE BONNIÉR, tusch, signerad och daterad -60.
Slutpris
1 100 SEK
Utropspris
2 500 SEK
OLLE BONNIÉR, tusch, signerad och daterad -57.
Slutpris
1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Slutpris
850 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BERTIL ÖHLUND, akvarell på papper, signerad.
Slutpris
850 SEK
Utropspris
2 000 SEK
OLLE BONNIÉR, tusch, signerad och daterad 17.6-57.
Slutpris
700 SEK
Utropspris
1 500 SEK