Silver Övrigt
1156439
Diedrich Schvart, bordsurtout för fyra flaskor, Karlskrona 1796.
Diedrich schvart, bordsurtout för fyra flaskor, karlskrona 1796.

Oval ställning i trä, på kulfötter och med grepe i silver, fyra glasflaskor med silverproppar. Propparna invändigt förgyllda, med pärlstav samt krönande blomma. Propparna med mästarstämpel. Ställningens mått 27,5 x 21 cm.

Två mindre behållare saknas ur stället. Flaskorna med skador.

Anna Wehtje
Anna Wehtje
Ansvarig specialist silver och preciosa
+46 (0)8 614 08 22

Slutpris
4 200
394
435
Utropspris
6 000 SEK
Budhistorik (3 bud)
8 nov 15:24
4 200 SEK
7 nov 21:17
4 000 SEK
7 nov 13:23
3 500 SEK