1171422
Saara Hopea
(1925-1984)
Saara hopea, manschettknappar, ett par, silver. borgå, finland 1968.

SAARA HOPEA, manschettknappar, ett par, silver. Borgå, Finland 1968.

Diameter 3 cm. Total vikt ca 30 g.

Smärre repor.

Proveniens

Aki Hopea

Manschttknapparna fotograferat i boken; Saara Hopea-Untracht, "Life and work", förlag WSOY 1988. Sidan 241.

Maria Granström
Maria Granström
Private Sales. Av Sveriges Handelskamrar förordnad besiktningsman.
+46 (0)739 40 08 09

Utropspris
250 EUR