1187462
HALSSMYCKE, RING och MANSCHETTKNAPPAR, silver och spektrolit, Finlands Guldsmeds ab, Finland 1970-tal.
Halssmycke, ring och manschettknappar, silver och spektrolit, finlands guldsmeds ab, finland 1970-tal.

Halssmycke med hänge, ring samt manschettknappar.
Hänge i silver med spektrolit, höjd 5 cm, stämplad Finland 830, stenens diameter 25 mm. Ked i sterling silver, längd 60 cm.
Ring i silver (830) med justerbar storlek, stenens diameter 20 mm, stämplad "Made in Finland", 1974.
Manschettknappar i sterling silver, spektrolitens diameter 20 mm, stämplade "Made in Finland", 1975.

Obetydligt slitage.

Nan Jarjis
Nan Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492

Utropspris
150 EUR