1185380
Johan Krouthén
(1858-1932)
Johan krouthén, höstpromenad.
Johan krouthén, höstpromenad.
Johan krouthén, höstpromenad.
Johan krouthén, höstpromenad.
Johan krouthén, höstpromenad.
Johan krouthén, höstpromenad.

Höstpromenad

Signerad Johan Krouthén och daterad 1911. Olja på duk 72 x 104 cm.

Placering: Arsenalsgatan 2, 111 87 Stockholm - G15
Proveniens

Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auktion 410, "Vårauktionen", 25-28 april 1979, kat nr 89 (under titeln "Höstlandskap").

Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist äldre måleri
+46 (0) 739 400 801

Utropspris
100 000 SEK