Prenumerera på vårt nyhetsbrev

1196024
Marcel Breuer
(1902-1981)
Marcel breuer, fåtölj modell "wassily" för gavina, 1900-talets andra hälft.

MARCEL BREUER, fåtölj modell "Wassily" för Gavina, 1900-talets andra hälft.

Stomme av kromat stålrör. Sits, rygg och armstöd av skinn, en märkt med etikett
Sitthöjd ca 39 cm. Bredd 77 cm. Höjd ca 73,5 cm.

Slitage. Vissa repor/märken. Ställvis skadad/saknar söm. Lagningar.

Lina Sjömark
Lina Sjömark
+46 (0)73 640 94 76

Utropspris
4 000 SEK