1187928
ACHILLE & PIER GIACOMO CASTIGLIONI, golvlampa/uplight, "Toio", för Flos, Italien, 1900-talets andra hälft.
Achille & pier giacomo castiglioni, golvlampa/uplight, "toio",  för flos, italien, 1900-talets andra hälft.

Stomme av lackerat stål och kromad metall, etikettmärkt. Höjd ca 163 cm.

Ej funktionstestad. Slitage. Sladd / dimmer saknas.

Övrigt

Formgiven 1962.
Toio är den humoristiska översättningen som myntades av Achille och Pier Giacomo Castiglioni för det engelska ordet leksak , med den speciella språkliga förströelse som låter dem förändra ett främmande ord och göra det välbekant och meningsfullt . Med dess spännande förening av en bilstrålkastare som importerades från USA samma år (1962 ) , fiskespösdelar och lack.

Alexander Robertson
Alexander Robertson
+46 (0)709 17 99 95

Utropspris
3 000 SEK