Modern selected online

Moderna Selected Online presenterar en rad internationella verk av Lucio Fontana, Albert Contreras och Antoni Tàpies kompletterat med verk av flera av våra stora svenska modernister Gösta Adrian Nilsson, GAN, Sven X:et Erixson, Albin Amelin, Philip von Schantz, Albert Johansson och Einar Jolin. Djärva landskap, färgstarka stilleben och personliga porträtt åtföljs av surrealistiska och abstrakta kompositioner i denna onlineauktion.

46 föremål
WALDEMAR LORENTZON, olja på duk, signerad.
Slutpris
17 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK
AXEL OLSON, olja på duk, signerad.
Utropspris
25 000 SEK
ARTHUR PERCY, Signerad Percy och daterad 1916, olja på duk.
Slutpris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
SIRI DERKERT, pastell på papper, signerad.
Slutpris
4 321 SEK
Utropspris
15 000 SEK
ANTONI TÀPIES, Carborundum etsning, 1960, signerad 12/50.
Slutpris
3 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SVEN X:ET ERIXSON, olja på duk, signerad och daterad -53.
Slutpris
25 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
GÖSTA ADRIAN-NILSSON, gouache & akvarell signerad GAN.
Slutpris
48 000 SEK
Utropspris
60 000 SEK
HANS BELLMER, etsning, 1961, signerad med blyerts.
Slutpris
650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BENGT LINDSTRÖM, olja på duk, signerad.
Slutpris
28 000 SEK
Utropspris
40 000 SEK
ALBERT JOHANSSON, Olja på duk, signerad.
Slutpris
22 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
OLLE NYMAN, olja på pannå, signerad O. Nyman.
Slutpris
7 000 SEK
Utropspris
9 000 SEK
SVEN JONSON, olja på duk, signerad.
Slutpris
18 001 SEK
Utropspris
15 000 SEK
WALDEMAR LORENTZON, olja på pannå, signerad.
Slutpris
10 500 SEK
Utropspris
12 000 SEK
Slutpris
26 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
RUNE HAGBERG, blandteknik i låda under glas, signerad RH.
Slutpris
12 501 SEK
Utropspris
5 000 SEK
RUNE HAGBERG, blandteknik, signerad RH.
Slutpris
19 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK